Dzień z Muzeum w RUDA ŚLĄSKA "PLAZA"

9.4.2019


Nie masz jeszcze wielkanocnej palmy?

Tradycją stały się muzealne wielkanocne warsztaty rodzinne, podczas których przygotowujemy śląską palmę. W tym roku odbędą się one w Centrum Handlowo-Rozrywkowym Ruda Śląska Plaza w Wirku.

Palmę samodzielnie wykonają Państwo podczas sobotnich warsztatów wielkanocnych, na które serdecznie zapraszają Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka oraz centrum Ruda Śląska Plaza. 

Oprócz tego proponujemy Państwu cały bukiet wielkanocnych atrakcji.

Warsztaty zaczniemy od przygotowania świątecznej palmy oraz pokazu, jak „wyczarować” własnoręcznie wielkanocne dekoracje. Następnie odbędą się warsztaty, na których dzieci będą mogły wykonać samodzielnie wielkanocnego zajączka oraz wycinankową kartę świąteczną. Będzie również okazja do obejrzenia i przymierzenia tradycyjnego stroju regionalnego i zrobienia sobie w nim zdjęcia.

W dalszej części spotkania będzie można podziwiać kunszt zdobienia jaj tradycyjnymi technikami – batik i oklejanie sitowiem. Dzięki uprzejmości Regionalnego Instytutu Kultury

w Katowicach obejrzą Państwo wystawę ukazującą rok obrzędowy na Górnym Śląsku. Ekspozycja jest dodatkiem do książki pt. Czas niezwykły. Obrzędowość doroczna na Górnym Śląsku, której współautor będzie naszym gościem. Dodatkowo zaprezentujemy wycinanki oraz wystawę filatelistyczną, przygotowaną przez Polski Związek Filatelistyczny.

Spotkanie zakończymy quizem Zgaduj z nami, czyli zwyczaje w pigułce, który stanie się okazją do przypomnienia tradycji i zwyczajów wielkanocnych. Czekają nagrody – wielkanocne rzemiosło artystyczne.   

Wydarzenie poprowadzi Arkadiusz Wieczorek, a gośćmi będą kolejno:

Anna Turlej,

Olga Paleczna,

Marek Wacław Judycki,

Izabella Terlecka-Synowiec,

Aleksander Lysko.

 

Zapraszamy Państwa w dniu 13 kwietnia w godz. od 11 do 18 do Centrum Handlowo-Rozrywkowego Ruda Śląska Plaza w Wirku.

Muzealne stoiska znajdą Państwo na 1 piętrze (obok ruchomych schodów).

Do zobaczenia!

 

 


powrót