Wykuć z niepamięci

3.10.2019

2 października o godzinie 10:00 rozpoczęliśmy w naszej szkole realizację projektu „Wykuć z niepamięci” realizowanego w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. To ogólnopolska inicjatywa, prowadzona przez Narodowe Centrum Kultury, której celem jest wzmacnianie roli edukacji kulturowej i zbliżanie sektora edukacji i kultury. Projekt mający wydobyć z cienia postać patrona naszej szkoły Piotra Latoski jest realizowany przez nasze Muzeum we współpracy z Zespołem Szkół nr 4 reprezentowanym przez p. Pawła Spyrę. Z ramienia Muzeum w projekt zaangażowany jest kustosz muzeum p. Andrzej Godoj. I to właśnie prelekcją Andrzeja Godoja rozpoczęła się realizacja projektu. Na podstawie dokumentów, archiwalnych fotografii i wycinków prasowych ze zbiorów rudzkiego Muzeum przedstawione zostało życie Piotra Latoski od trudnego dzieciństwa (gdy przyszły artysta miał 9 lat na kopalni zginął jego ojciec) poprzez trudy pracy na kopalni, odkryty talent i wykorzystaną przez Latoskę szanse akademickiego kształcenia. Wreszcie zaprezentowano dorobek twórczy artysty. Zaprezentowana została również będąca w posiadaniu szkoły metaloplastyka Piotra Latoski prezentująca górników w podziemiach kopalni.
Następnie z wykładem wystąpił p. Karol Wycisk, rudzianin, student V roku ASP w Krakowie, który przybliżył własną drogę artystyczną. Omówiony został także warsztat artysty metaloplastyka, a przecież taką sztukę głownie prze ostatnie 30 lat aktywności artystycznej uprawiał Latoska. Nasi uczniowie mogli posłuchać opowieści o sztuce i artystach z ust młodego adepta sztuki co zdecydowanie przybliżyło im omawianą tematykę.
Ostatnim akcentem pierwszej fazy projektu była wizyta w Muzeum Śląskim. Sama nowoczesna architektura obiektu zrobiła spore wrażenie na naszej młodzieży. Warsztaty „Nurty i kierunki w sztuce współczesnej” pozwoliły poćwiczyć nad wyobraźnią i choć odrobinę lepiej zrozumieć dzieła artystów takich jak Hasior czy Tarasewicz. Następnie dla kontrastu zajrzeliśmy do galerii sztuki polskiej 1800-1945 oraz zwiedziliśmy wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni wieków”. Bardzo optymistycznym akcentem dnia były deklaracje uczniów, że jeszcze planują wybrać się do Muzeum i chętnie wezmą udział w innych podobnych eskapadach. Trzymamy za słowo.
3 października. Rajd rowerowy „Śladem Piotra Latoski i nie ino”. Wracając z Muzeum w potokach deszczu i jadąc rano do szkoły zamartwialiśmy się czy uda nam się w ogóle wyruszyć na trasę. Panującą w szkole epidemia przeziębień również dostarczyła nam zmartwień. Tymczasem kilkanaście minut przed rozpoczęciem trasy niebo się rozpogodziło, zrobiło się cieplej, a drzewa rozświetliły się niepowtarzalnymi ciepłymi barwami jesieni. Uzbrojeni w koszulki i prowiant na drogę ruszyliśmy w trasę po północnych dzielnicach miasta. Zwiedziliśmy m.in. zabytkowe kolonie robotnicze, cmentarze miejskie place wszędzie szukając rzeźb autorstwa Piotra Latoski oraz innych dzieł sztuki niezauważanych często w codziennej gonitwie. Towarzyszący nam kustosz rudzkiego Muzeum opowiadał o zabytkach, zachowanych i utraconych dziełach sztuki oraz o przeszłości mijanych miejsc. Dotarliśmy także na grób patrona naszej szkoły. Podejmując decyzję aby zająć się jego uprzątnięciem. Po blisko 3 godzinach dotarliśmy z powrotem do szkoły. Co ciekawe nie dalej niż pół godziny po powrocie, zachmurzyło się i zaczął padać deszcze. Nie wiemy komu zawdzięczamy to okno pogodowe ale dzięki.  Specjalne podziękowania należą się p. Annie Iskrze, która zdecydowała się dołączyć do nas jako drugi opiekun.


Ruszamy


Rzeźba kota pod Ratuszem w Nowym Bytomiu


Kosmomuz - rzeźba autorstwa Piotra Latoski


Popiersie Korfantego pod Muzeum Miejskiem. Piotr Latoska


Mauzoleum Pielerów z rzeźbą Josepha Limburga


Nagrobek artysty z jedną z ostatnich prac


Rzeźba Jana Napomucena w Goduli

Trzeci wyjazdowy dzień naszego projektu (11 X) skierował nasze kroki na południe. Najpierw odwiedziliśmy znajdującą się w  Rudzie Śląskiej - Halembie galerię sztuki nieprofesjonalnej „Barwy Śląska”. Galeria prezentuje część przebogatych i niebywale różnorodnych zbiorów kolekcjonera Gerarda Trefonia. Na kolekcję składa się ponad 3000 eksponatów! Kolekcja składa się w większości z dzieł zaliczanych do nurtu sztuki intuicyjnej, nie brakuje w niej obrazów i grafik profesjonalnych twórców oraz prac nagradzanych w wielu konkursach. Kolekcja Barwy Śląska jest unikatowa, niepowtarzalna dzięki swojej różnorodności. Jej promocją zajmuje się Stowarzyszenie "Barwy Śląska" współorganizując wraz z właścicielem Kolekcji Stanisławem Trefoniem wystawy, plenery, konkursy dla artystów intuicyjnych. W galerii prezentowana jest spora kolekcja absolutnie unikatowych i charakterystycznych dla przemysłowej części Górnego Śląska. Wśród prac precyzyjnie i cierpliwie wydobytych z brył czarnego złota znaleźliśmy także „Głowę Górnika” Autorstwa Latoski. Dowiedzieliśmy się z jakiej kopalni pozyskiwany był węgiel najzdatniejszy pod dłuto i jak wyglądała technika rzeźbienia w tym trudnym tworzywie. Jednak dla uczestników jeszcze bardziej ciekawe były kolekcje różności. M.in. ogromne kufle złożone z setek innych kufli. Kto jest ciekaw co jeszcze prezentuje galeria powinien wybrać się na Halembę.


Kolejnym przystankiem na trasie naszego projektu, była pracownia rzeźby Tomasza Wenklara w Tychach. Autor licznych rzeźb (m.in. znany części uczniów pomnik-ławeczka Gerarda Cieślika w Chorzowie) przyjął nas bardzo serdecznie. Opowiedział o tajnikach swojej pracy, pokazał narzędzia, modele, gotowe odlewy i wiele innych. Rzeźbiarz nie uchylał się przed odpowiedzią na najróżniejsze pytania nawet w stylu „Ile zarabia rzeźbiarz i da się z tego wyżyć” Po części teoretycznej chętni uczniowie mogli się nieco „pomarasić” i sami wykonali z gliny własne rzeźby. Następnie wraz z p. Wenklarem ruszyliśmy w Tychy by zobaczyć ostateczne efekty pracy artysty. Mogliśmy zobaczyć rzeźby Hanny i Kazimierza Wejchertów, urbanistów, projektujących nowobudowane miasto Tychy, wokalisty Dżemu Ryśka Riedla oraz figurę Chrystusa Miłosiernego. Zobaczyliśmy także zabytkowe tyskie osiedle A, wybudowane w stylu socrealistycznym, pełne rzeźb, płaskorzeźb, malowideł, także tych wykonanych w technice sgraffito. Serdecznie dziękujemy Tomaszowi Wenklarowi za wizytę. To była piękna wzbogacająca przygoda. Zupełnie inaczej odbiera się dzieło sztuki znając wszystkie etapy jego narodzi oraz mając okazję zapytać Mistrza „co artysta miał na myśli”.Warto nadmienić, że podczas całego projektu wspaniale dopisała nam pogoda. Oglądanie rzeźb, mozaik, malowideł oraz zabytkowej i współczesnej architektury było zdecydowanie przyjemniejsze w promieniach złotej polskiej jesieni niż strugach deszczy i wietrze często kapryśnego października. Dziękujemy Niebiosom za dobre okno pogodowe J Może to sam Piotr Latoska zadbał o kwestie meteorologiczne?

Podsumowanie projektu 21 października. Zapraszamy uczestników do udziału w ewaluacji
i ankiecie. Zaprezentujemy pokaz, który tworzy Mateusz oraz prezentację multimedialną mającą towarzyszyć lekcji poświęconej Latosce. Do piątku czekamy jeszcze na Wasze prace plastyczne. Czekają nagrody. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymają pamiątkowe dyplomy. Dokładna informacja o godzinie pojawi się w najbliższych dniach.


powrót