Rudzka mAPPka

22.12.2020

Dziękujemy wszystkim uzytkownikom za wprowadzone poprawki i zaproponowane obiekty. Zmiany zostały już wprowadzone. Dziękujemy i zapraszamy do dalszego korzystania z mAPPki. Załoga Muzeum.Nadchodząca szybkimi krokami polska jesień ozłoci wkrótce nasze parki i ogrody feerią ciepłych barw. Mimo, iż tegoroczne lato już przeminęło, to liczymy jeszcze na wiele pogodnych dni, które można będzie wykorzystać na spacery. Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej przygotowało narzędzie, które posłuży do zaplanowania i uatrakcyjnienia rodzinnych wypraw.

W pierwszych dniach października będzie można zobaczyć oraz pobrać na swój telefon „Rudzką mAPPkę”. Jest to aplikacja webowa, którą można przeglądać na komputerze oraz mobilna z interaktywną mapą miasta działająca na smartfonach. Dodatkowo wyposażona jest w systemy obsługi dla osób niepełnosprawnych. Będzie ona zapraszać do zapoznania się z dziejami miasta i stanowić pewną bazę wiadomości sugerującą i umożliwiającą rozpoznanie terenu (wszystkie materiały archiwalne, zdjęcia i grafiki pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej).

„Rudzka mAPPka” to aplikacja miejska przedstawiająca informacje o najważniejszych zabytkach, miejscach historycznych i obiektach przemysłowych, nawet tych już nieistniejących, w Rudzie Śląskiej. Prezentuje także znane rudzkie postacie oraz znamienite rody, które wywarły ogromny wpływ na rozwój miasta. Znajdziemy w niej wiele informacji, ciekawostek etnograficznych i historycznych, legend, a także propozycje spacerowych tras po najciekawszych zakątkach każdej z dzielnic. To wszystko pozwoli na poznanie historii i architektury miasta.

Główne zakładki tematyczne: „Legendy”, „Obiekty Obszaru Warownego Śląsk na terenie Rudy Śląskiej”, „Rody arystokratyczne”, „Zakłady przemysłowe” i „Granica polsko-niemiecka 1922” ułatwią poruszanie się po aplikacji i wybór interesujących nas miejsc i obiektów. Wszystkie obiekty mają dokładnie wyznaczoną lokalizację na mapie, urozmaicone są opisami oraz bogatym materiałem ikonograficznym. Dzięki zdjęciom archiwalnym dowiemy się, jak Ruda Śląska wyglądała w minionych latach i możemy to porównać do współczesności. Wiele miejsc jest ilustrowanych krótkimi filmami oraz zdjęciami prac autorstwa znanych śląskich i lokalnych grafików i malarzy.

Kolejnymi funkcjami aplikacji są gry terenowe i zagadki multimedialne. Pozwolą one zainteresowanym, zarówno turystom, jak i mieszkańcom Rudy Śląskiej, na poznanie miasta z nieco innej strony. Jest to doskonała propozycja dla indywidualnych użytkowników, ale przede wszystkim dla rodzin z dziećmi czy wycieczek szkolnych. Edukacja poprzez zabawę, odkrywanie tajemnic, poznawanie ciekawostek i rozwiązywanie zagadek jest zdecydowanie dużo bardziej atrakcyjna. Warto dodać, że zadania (o różnym stopniu trudności) będą wymagały dobrej kondycji fizycznej oraz sprawności intelektualnej. Swoim wynikiem będzie można się podzielić ze znajomymi, zachęcając ich do wspólnej zabawy.

Aplikacja ma interaktywny charakter. Każdy użytkownik aplikacji może podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami, wspomnieniami, a także archiwalnymi fotografiami lub współczesnymi zdjęciami. Jednakże treści te będą moderowane przez pracowników muzeum.

Projekt, którego pomysłodawcą jest Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci!”. Program ten jest elementem tarczy antykryzysowej w kulturze związanej z pandemią COVID-19. Wspiera zadania rozwijające kapitał kulturowy odbiorców za pomocą narzędzi internetowych i rozwój kompetencji cyfrowych odbiorców oraz kadr kultury. Celem programu jest finansowe wsparcie projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line. Wśród 5948 aplikujących z całej Polski rudzkie muzeum znalazło się w gronie beneficjentów programu.

W pierwszych dniach października nastąpi uruchomienie strony http://rudzkamappka.pl, na której będzie można pobrać darmową aplikację na system Android i iOS. Będzie ona również dostępna nieodpłatnie bezpośrednio w Google Play i App Store.

Wykonanie aplikacji muzeum powierzyło firmie Amistad Sp. z o.o., która ma bardzo bogate doświadczenie w realizacji tego typu narzędzi.

„Rudzką mAPPkę” honorowym patronatem objęła Pani Grażyna Dziedzic Prezydent Miasta Ruda Śląska, natomiast wsparcie medialne zapewniają: rudaslaska.com.pl, Radio Piekary, „Wiadomości Rudzkie”.


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci!”

Pomysłodawca:

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej

Wykonawca:

Amistad Sp. z o.o.

Patronat

Patronat honorowy:

Pod honorowym patronatem

Prezydenta Miasta Ruda Śląska

Patroni medialni:

rudaslaska.com.pl, Radio Piekary, „Wiadomości Rudzkie”


powrót