Tekst:
Kontrast:
salaizba

Eksponat miesiąca

Co miesiąc wybieramy z muzealnych zbiorów szczególnie cenny eksponat, związany z historią Rudy Śląskiej oraz życiem prywatnym i zawodowym jej mieszkańców. Odkryj aktualny eksponat miesiąca oraz muzealia wyróżnione w niedalekiej przeszłości.

Zdjęcie uczniów szkoły górniczej

Czas trwania wystawy: 1 kwietnia 2024 - 30 kwietnia 2024
Eksponatem, który wpisuje się w historię górniczego w szczególności zaś szkolnictwa zawodowego jest fotografia ostatnio pozyskana przez muzeum drogą darowizny. Co ciekawe darczyńca pochodzi z Rudy, choć obecnie zamieszkuje w Kanadzie.

Archiwum eksponatów miesiąca

Pojemnik w formie kury

Czas trwania wystawy: 1 marca 2024 - 31 marca 2024
Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice działająca w latach 1884–2002 powstała jako Ząbkowicka Fabryka Szkła. Jej założycielem był Josef Schreiber. W 1896 roku przedsiębiorstwo przekształcono w spółkę akcyjną pod nazwą Towarzystwo Akcyjne Ząbkowickiej Fabryki Szkła, do której przystąpili: Paul Star, Arnold Feigl, Max Gurewicz i Wacław Hajek. Do 1902 roku huta wytwarzała wyłącznie szkło dmuchane, później rozpoczęła produkcję wyrobów ze szkła prasowanego. Produktami huty była galanteria szklana oraz szkło do lamp naftowych i gazowych. Z powodu kryzysu w 1935 roku huta wstrzymała produkcję. Ponowne jej uruchomienie miało miejsce podczas II wojny światowej, a jej wyroby przeznaczone były wyłącznie na cele wojskowe. Po wyzwoleniu tych terenów produkcja w zakładzie ruszyła w marcu 1945 roku. Do 1949 roku zakład pozostawał pod Tymczasowym Zarządem Państwowym, wówczas został przekształcony w przedsiębiorstwo państwowe. Od 1959 roku zakład funkcjonował jako Ząbkowicka Huta Szkła Gospodarczego – Przedsiębiorstwo Państwowe Wyodrębnione, podległe Centralnemu Zarządowi Przemysłu Szklarskiego i Ceramicznego. Rok później nazwę zmieniono na Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Głównym asortymentem zakładu były produkty ze szkła ołowiowego, zwane potocznie kryształami, oraz produkty ze szkła prasowanego.

Juliusz Marcisz „Noc noworoczna 1975”

Czas trwania wystawy: 2 stycznia 2024 - 31 stycznia 2024
Nowy rok 2024 rozpoczynamy prezentacją obrazu autorstwa Juliusza Marcisza zatytułowanego „Noc noworoczna 1975” (MMRŚL/Et/760). Dzieło pochodzi z kolekcji amatorskiej twórczości plastycznej Muzeum i jest jednym z 12 obrazów Juliusza Marcisza, nestora nieprofesjonalnego malarstwa w Rudzie Śląskiej.
Zobacz wszystkie archiwalne eksponaty miesiąca