Tekst:
Kontrast:
Zebranie w muzeum

Archiwum

Pojemnik w formie kury

Czas trwania wystawy: 1 marca 2024 - 31 marca 2024
Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice działająca w latach 1884–2002 powstała jako Ząbkowicka Fabryka Szkła. Jej założycielem był Josef Schreiber. W 1896 roku przedsiębiorstwo przekształcono w spółkę akcyjną pod nazwą Towarzystwo Akcyjne Ząbkowickiej Fabryki Szkła, do której przystąpili: Paul Star, Arnold Feigl, Max Gurewicz i Wacław Hajek. Do 1902 roku huta wytwarzała wyłącznie szkło dmuchane, później rozpoczęła produkcję wyrobów ze szkła prasowanego. Produktami huty była galanteria szklana oraz szkło do lamp naftowych i gazowych. Z powodu kryzysu w 1935 roku huta wstrzymała produkcję. Ponowne jej uruchomienie miało miejsce podczas II wojny światowej, a jej wyroby przeznaczone były wyłącznie na cele wojskowe. Po wyzwoleniu tych terenów produkcja w zakładzie ruszyła w marcu 1945 roku. Do 1949 roku zakład pozostawał pod Tymczasowym Zarządem Państwowym, wówczas został przekształcony w przedsiębiorstwo państwowe. Od 1959 roku zakład funkcjonował jako Ząbkowicka Huta Szkła Gospodarczego – Przedsiębiorstwo Państwowe Wyodrębnione, podległe Centralnemu Zarządowi Przemysłu Szklarskiego i Ceramicznego. Rok później nazwę zmieniono na Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Głównym asortymentem zakładu były produkty ze szkła ołowiowego, zwane potocznie kryształami, oraz produkty ze szkła prasowanego.

Kartki Walentynkowe

Czas trwania wystawy: 1 lutego 2024 - 31 stycznia 2024
Od kilku lat ogromną popularnością cieszą się „Walentynki” – święto zakochanych, przypadające 14 lutego. W tym dniu ludzie obdarzają się drobnymi prezentami i życzeniami, okazując sobie w ten sposób wzajemną sympatię

Juliusz Marcisz „Noc noworoczna 1975”

Czas trwania wystawy: 2 stycznia 2024 - 31 stycznia 2024
Nowy rok 2024 rozpoczynamy prezentacją obrazu autorstwa Juliusza Marcisza zatytułowanego „Noc noworoczna 1975” (MMRŚL/Et/760). Dzieło pochodzi z kolekcji amatorskiej twórczości plastycznej Muzeum i jest jednym z 12 obrazów Juliusza Marcisza, nestora nieprofesjonalnego malarstwa w Rudzie Śląskiej.

Zdjęcia - KWK Bielszowice

Czas trwania wystawy: 1 grudnia 2023 - 31 grudnia 2023
Wśród pozyskanych ostatnio przez muzeum eksponatów znalazły się dwa ciekawe zdjęcia, ilustrujące historię górnictwa w Rudzie Śląskiej, konkretnie na obszarze Bielszowic. Od 1922 roku kopalnia „Bielszowice” znalazła się w zarządzie polsko-francuskiej spółki „Skarboferm”, która zajmowała się dzierżawną państwowych kopalń na Górnym Śląsku. Dyrektorem kopalni „Bielszowice” został wówczas Wiktor Strzeszewski (1888–1973). Widzimy go na zdjęciu siedzącego przy biurku podczas pracy w swoim gabinecie. Na drugim zdjęciu dostrzegamy dyrektora Strzeszewskiego w towarzystwie przedstawicieli zarządu, dozoru i załogi kopalni „Bielszowice” w pomieszczeniu cechowni kopalni „Bielszowice” podczas świętowania Barbórki w 1931 roku. Warto tej postaci poświecić uwagę ze względu na ciekawy życiorys.

Toaletka

Czas trwania wystawy: 1 listopada 2023 - 30 listopada 2023
Toaletka z marmurowym blatem, wpisana pod numerem inwentarzowym MMRŚl/Et/40, pochodząca z okresu międzywojennego, z mieszkania w Bielszowicach (dzisiejsza dzielnica Rudy Śląskiej).