Tekst:
Kontrast:
salaizba

Eksponat miesiąca

Opublikowano: 15 grudnia 2022

Buława marszowa

Ozdobna laska używana przez tamburmajora (dyrygenta) do dyrygowania orkiestrą marszową i wojskową, a także do żonglerki. Buława znajdująca się w zbiorach Muzeum to drewniana, gładka laska długości 132 cm, z główką powlekaną chromem, z oplotem biało-czerwonym, zakończonym u dołu dwoma chwostami. Obiekt należał do Augustyna Kozioła i został zakupiony do zbiorów Muzeum w 2022 roku. 

Augustyn Kozioł (4 sierpnia 1902 – 2 października 1984), rodowity rudzianin. Z zawodu elektryk górniczy. Wieloletni animator ruchu muzycznego w Rudzie Śląskiej, muzyk, kompozytor, dyrygent chórów i orkiestr. Od połowy lat 20. XX wieku przez ponad 50 lat prowadził znakomitą i wielokrotnie nagradzaną orkiestrę górniczą (początkowo zakładów Ballestrema, potem kopalni „Wawel”). Od 2001 roku w parku jego imienia odbywa się Festiwal Orkiestr Dętych pamięci Augustyna Kozioła.

Fotografia wykonana z okazji 25-lecia pracy kapelmistrzowskiej Augustyna Kozioła, przedstawiająca orkiestrę kopalni „Walenty-Wawel”, w pierwszym rzędzie Augustyn Kozioł trzymający lirę dzwonkową, 1951 rok. 

 

Orkiestra kopalni „Walenty-Wawel”, w pierwszym rzędzie Augustyn Kozioł trzymający lirę dzwonkową, 1951 rok.