Lekcje muzealne
Każda lekcja muzealna w Muzeum w Rudzie Śląskiej to bogato ilustrowana opowieść, przybliżająca wybrane zagadnienie z historii miasta i przeszłości jego mieszkańców.
Dla lepszego zobrazowania omawianego tematu wykorzystujemy eksponaty muzealne. Lekcja trwa ok. 60 minut.
Dla przedszkoli i klas I-IV szkół podstawowych
Mały muzealnik
Czym jest muzeum i jaką ma misję? Uczestnicy lekcji poznają warsztat pracy muzealnika i drogę, jaką pokonuje każdy przedmiot mający stać się muzealnym eksponatem. Podczas wizyty w Muzeum dzieci zobaczą m.in. księgi i karty inwentarzowe oraz magazyny niedostępne dla zwiedzających. Na zakończenie lekcji mali muzealnicy spróbują swych sił w rozpoznawaniu i opisywaniu tajemniczych przedmiotów ukrytych w starym kufrze.
Moje Miasto - Ruda Śląska
Jak duża jest Ruda Śląska? Z kim sąsiaduje? Ilu ludzi w niej mieszka? Jak wygląda herb miasta? Jak funkcjonuje gospodarka miasta i jak zmieniała się na przestrzeni lat? Na te i wiele innych pytań udzielimy odpowiedzi podczas lekcji.
Dla klas V-VIII szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych
Historia Rudy Śląskiej
Zajęcia wzbogacone wyświetlaniem archiwalnych materiałów filmowych.
Życie Karola Goduli - prawda i legenda
Zajęcia wzbogacone o projekcję filmu o Karolu Goduli.
Historia górnictwa w Rudzie Śląskiej
Rys historyczny rozwoju górnictwa na terenie dzisiejszej Rudy ze szczególnym uwzględnieniem kopalni „Brandenburg” / „Wawel”.
Fortyfikacje Obszaru Warownego „Śląsk” na terenie Rudy Śląskiej
Zajęcia przybliżające okoliczności powstania, technologię budowy, uzbrojenie, wyposażenie i dzieje największego założenia obronnego II Rzeczypospolitej.
Powstania Śląskie na terenie Rudy Śląskiej
Zapoznanie uczestników ze szlakiem bojowym rudzkich powstańców oraz pomnikami upamiętniającymi przełomowe wydarzenia.
II wojna światowa na obszarze dzisiejszej Rudy Śląskiej
Zajęcia obrazujące przebieg działań wojennych na obszarze dzisiejszej Rudy Śląskiej oraz straty ludnościowe i gospodarcze, jakie miasto poniosło na skutek okupacji hitlerowskiej, a następnie wkroczenia oddziałów Armii Czerwonej.
Cztery fazy życia ludzkiego. Od bajtla do starzika… i dalej
Zajęcia ilustrowane eksponatami muzealnymi i archiwalnymi fotografiami, poświęcone tradycjom i zwyczajom towarzyszącym ludziom w najważniejszych chwilach życia.