Wystawa czasowa
Muzeum prezentuje wystawy czasowe o różnej tematyce z zakresu etnografii, historii i sztuk plastycznych. Często nawiązują one do rocznic najważniejszych wydarzeń historycznych i zwyczajów roku obrzędowego. Poprzez ekspozycje czasowe promujemy lokalnych artystów, kolekcjonerów, pasjonatów... Zobacz, co aktualnie wystawiamy.
Śląska Szopka Bozonarodzeniowa
Czas trwania wystawy: 20 grudnia 2024 - 2 lutego 2025
Do XXV jubileuszowej edycji konkursu na Śląską Szopkę Bożonarodzeniową zgłoszono 60 szopek wykonanych przez wychowanków z Miejskiego Przedszkola nr 20, z 9 szkół podstawowych (nr. 1, 6, 7, 20, 21, 24, 28, 30, 41 i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2) oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Rudzie Śląskiej i Osiedlowego Domu Kultury Neptun.
Archiwum wystaw czasowych
Grupa Bielszowicka - 60 rocznica powstania
Czas trwania wystawy: 16 września 2024 - 17 października 2024
„Grupa Bielszowicka – 60. rocznica powstania” to tytuł wystawy, będącej kluczowym elementem projektu przygotowanego przez Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, a dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024. Jego celem jest uczczenie pamięci o lokalnych twórcach nieprofesjonalnych z kręgu amatorskiego ruchu plastycznego, między innymi takich osobowościach twórczych, jak: Władysław Luciński, Jerzy Sewina, Czesław Chodziuk, Jerzy Sekuła, Juliusz Marcisz czy Marek Idziaszek. Wszyscy oni należeli do Grupy Bielszowickiej – nieistniejącego już dzisiaj zespołu plastycznego, będącego jednym z ciekawszych przykładów działalności plastyków-amatorów po II wojnie światowej.
„Kożdy mo swojego ptoka, czyli Ślōnskie hobby”
Czas trwania wystawy: 18 maja 2024 - 18 sierpnia 2024
Wystawa Kożdy mo swojego ptoka, czyli Ślonskie hobby to ważna część projektu pod tym samym tytułem, dofinasowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach "Kultura ludowa i tradycja" w 2024 roku. Celem projektu i naszej ekspozycji jest zwrócenie uwagi na współczesną aktywność śląskich (rudzkich) hobbystów, kultywujących tradycyjne śląskie pasje, które od pokoleń charakteryzują mieszkańców Górnego Śląska.