Tekst:
Kontrast:
salaizba

Wystawa stała

Wystawa stała Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka "Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiejkładzie nacisk na rozwój wiedzy z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości w oparciu o historię obecnej Rudy Śląskiej. Dzieje miasta pokazane zostały przez pryzmat rewolucji przemysłowej i dynamicznego rozwoju gospodarki. Wystawa porusza podstawowe zagadnienia ekonomiczne.

Wystawa zajmuje dwie kondygnacje w ośmiu tematycznych salach. Ta multimedialna ekspozycja poprzez różnorodność środków wystawienniczych, umożliwiających rozmaite prowadzenie narracji, jest kierowana do szerokiego grona odbiorców: gości indywidualnych, rodzin z dziećmi oraz zorganizowanych grupy szkolnych, a nawet przedszkolnych. Wiele treści jest przekazywanych zgodnie z zasadą „uczyć bawiąc”, dzięki ciekawej formie przekazu i elementom interaktywnym, np. grom ekonomicznym i quizom. Może więc stanowić doskonałe uzupełnienie programu szkół.

Multimedia na wystawie nie są samoistną wartością, ale komentują, wyjaśniają i ilustrują kontekst eksponatów. Wystawa prowadzi od średniowiecznych początków przez kolejne epoki aż do dnia dzisiejszego Rudy Śląskiej.

Do najcenniejszych obiektów prezentowanych na wystawie należą obiekty archeologiczne odkryte na kochłowickim grodzisku, minerały, kamień górniczy, narzędzia, sztandary, rzeźby, pocztówki i fotografie prezentujące dawne miasto, rzeźby obrazy itp.