Tekst:
Kontrast:
dzieci

Warsztaty edukacyjne

Organizujemy warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów klas I-IV szkół podstawowych. Programy zajęć zawsze dopasowujemy do grupy wiekowej uczestników.

Większość warsztatów podzielona jest na dwa bloki tematyczne:

  • część I - przekazanie podstawowych informacji w oparciu o wystawy lub prezentację,
  • część II - zajęcia plastyczne.

Warsztaty stałe

Organizujemy warsztaty edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów klas I-IV szkół podstawowych. Programy zajęć zawsze dopasowujemy do grupy wiekowej uczestników.

Wnętrze Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej oraz grupa zwiedzająca

Mali artyści

W czasie wizyty w Muzeum dzieci poznają muzealną kolekcję malarstwa, grafiki i rzeźby. Podczas prelekcji dowiedzą się m.in. co to jest sztuka, kim jest artysta i jakie są główne gałęzie sztuki. Następnie mali goście spróbują swych sił w różnych technikach.

Dzieci w muzeum na warsztatach plastycznych

Jak oblykały się nasze starki?

W oparciu o eksponaty muzealne uczestnicy zajęć dowiedzą się, co składało się na śląski strój ludowy oraz co znaczyły i symbolizowały jego poszczególne elementy. Zobaczą, jak ewoluował ubiór wraz ze zmianami gospodarczymi w regionie. Zaprezentowane zostaną haftowane i malowane zopaski i szlajfy, a także jakle, kabotki i kiecki na lajbiku. Zwieńczeniem warsztatów będzie możliwość przymiarki elementów strojów ludowych.

Wystawa Jak oblykały się nasze starki? w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej

Mała gosposia

Uczestnicy dowiedzą się, jakie obowiązki miały dzieci 100 lat temu. Odwiedzą z nami dawne izby mieszkalne, zagrają w gry matematyczne rozplanowując budżet domowy a także poznają przepisy kuchni śląskiej. Następnie spróbują swych sił w praniu na waszbrecie i w rompli. Zajęcia wzbogacone są szeregiem specjalnie wybranych eksponatów.

Wystawa Mała gosposia w Muzeum Miejskim w Rudzie Śląskiej

Człowiek wpisany w krąg - cykl natury, religii, życia

Andrzejki

Czary, magia i przepowiednie. W wieczór wigilii św. Andrzeja królowały wróżby miłosne i matrymonialne. Podczas zajęć andrzejkowych uczestnicy poznają tradycyjne wróżby oraz wezmą udział we wspólnej zabawie w przepowiadanie przyszłości.

Lanie wosku przez uczestniczkę warsztatów andrzejowych

Warsztaty barbórkowe

Na warsztaty składają się: prezentacja poświęcona przeszłości górnictwa oraz zwiedzanie ekspozycji górniczej. Grupy przedszkolne mają możliwość spotkania ze Skarbnikiem.

Wnętrze Muzeum Miejskiego w Rudzie Śląskiej oraz grupa zwiedzająca na spotkaniu ze Skarbnikiem

Godnie świynta… Adwent i Boże Narodzenie

Uczestnicy zajęć poznają tradycje i obrzędy świąt Bożego Narodzenia. Wyjaśnimy symbolikę wieńca, lampionu adwentowego i choinki. Przypomnimy też, jak wyglądał kiedyś śląski stół.

ozdoba świąteczna wykonana przez uczestników warsztatów bożonarodzeniowych

Mięsopust, czyli dawny karnawał

Życie naszych przodków nierzadko było surowe i skromne. Ciężka praca, obowiązki i rygor domowy towarzyszyły im przez całe życie. Za wyjątkiem czasu swobody i zabaw, czyli karnawału! Skąd wziął się karnawał? Kiedy się zaczyna i jak długo trwa? Jakie tradycje towarzyszyły jego obchodzeniu na Górnym Śląsku? Jaka jest symbolika maski i przebrania? Po co wodzono niedźwiedzia, a co symbolizował śledź? Odkryjemy przed uczestnikami wszystkie tajemnice karnawału.

grupa przedszkolna w własnoręcznie wykonanych maskach na warsztatach karnawałowych

Wielki Post i Wielkanoc

Poprzez udział w zajęciach, dzieci poznają genezę i symbolikę kroszonek, baranków i palm wielkanocnych. Dowiedzą się, dlaczego w Wielką Sobotę święcimy ogień, wodę i pokarmy, a w Poniedziałek Wielkanocny oblewamy się wodą. Uzupełnieniem zajęć jest zwiedzanie aktualnej wystawy czasowej.

ozdoby świąteczne wykonane przez uczestników warsztatów wielkanocnych