Tekst:
Kontrast:
salaizba

Eksponat miesiąca

Co miesiąc wybieramy z muzealnych zbiorów szczególnie cenny eksponat, związany z historią Rudy Śląskiej oraz życiem prywatnym i zawodowym jej mieszkańców. Odkryj aktualny eksponat miesiąca oraz muzealia wyróżnione w niedalekiej przeszłości.

Augustyn Kozioł - portret autorstwa Władysława Ukleji

Czas trwania wystawy: 1 czerwca 2024 - 30 czerwca 2024
Podczas tegorocznej edycji „Nocy Muzeów” zaprezentowaliśmy wybrane pamiątki związane z postacią Augustyna Kozioła. W krótkiej nocie biograficznej dotyczącej jego osoby napisano: Augustyn Kozioł(1902 -1984) elektryk, górnik, kapelmistrz, kompozytor, pedagog, społecznik. Jako kapelmistrz Orkiestry Dętej Kopalni „Walenty-Wawel” wraz z prowadzoną przez siebie grupą muzyków amatorów, zdobył wiele nagród w ogólnopolskich i regionalnych konkursach. Koncertował również poza granicami kraju.

Archiwum eksponatów miesiąca

„Bielszowice nocą” (MMRŚL/Et/582)

Czas trwania wystawy: 1 maja 2024 - 31 maja 2024
Obraz „Bielszowice nocą” autorstwa Władysława Lucińskiego (MMRŚL/Et/582), namalowany w 1973 roku na płótnie, techniką mieszaną, z wykorzystaniem farb olejnych i temperowych.

Zdjęcie uczniów szkoły górniczej

Czas trwania wystawy: 1 kwietnia 2024 - 30 kwietnia 2024
Eksponatem, który wpisuje się w historię górniczego w szczególności zaś szkolnictwa zawodowego jest fotografia ostatnio pozyskana przez muzeum drogą darowizny. Co ciekawe darczyńca pochodzi z Rudy, choć obecnie zamieszkuje w Kanadzie.
Zobacz wszystkie archiwalne eksponaty miesiąca