Tekst:
Kontrast:
Zebranie w muzeum

Archiwum

Augustyn Kozioł - portret autorstwa Władysława Ukleji

Czas trwania wystawy: 1 czerwca 2024 - 30 czerwca 2024
Podczas tegorocznej edycji „Nocy Muzeów” zaprezentowaliśmy wybrane pamiątki związane z postacią Augustyna Kozioła. W krótkiej nocie biograficznej dotyczącej jego osoby napisano: Augustyn Kozioł(1902 -1984) elektryk, górnik, kapelmistrz, kompozytor, pedagog, społecznik. Jako kapelmistrz Orkiestry Dętej Kopalni „Walenty-Wawel” wraz z prowadzoną przez siebie grupą muzyków amatorów, zdobył wiele nagród w ogólnopolskich i regionalnych konkursach. Koncertował również poza granicami kraju.

„Bielszowice nocą” (MMRŚL/Et/582)

Czas trwania wystawy: 1 maja 2024 - 31 maja 2024
Obraz „Bielszowice nocą” autorstwa Władysława Lucińskiego (MMRŚL/Et/582), namalowany w 1973 roku na płótnie, techniką mieszaną, z wykorzystaniem farb olejnych i temperowych.

Zdjęcie uczniów szkoły górniczej

Czas trwania wystawy: 1 kwietnia 2024 - 30 kwietnia 2024
Eksponatem, który wpisuje się w historię górniczego w szczególności zaś szkolnictwa zawodowego jest fotografia ostatnio pozyskana przez muzeum drogą darowizny. Co ciekawe darczyńca pochodzi z Rudy, choć obecnie zamieszkuje w Kanadzie.

Pojemnik w formie kury

Czas trwania wystawy: 1 marca 2024 - 31 marca 2024
Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice działająca w latach 1884–2002 powstała jako Ząbkowicka Fabryka Szkła. Jej założycielem był Josef Schreiber. W 1896 roku przedsiębiorstwo przekształcono w spółkę akcyjną pod nazwą Towarzystwo Akcyjne Ząbkowickiej Fabryki Szkła, do której przystąpili: Paul Star, Arnold Feigl, Max Gurewicz i Wacław Hajek. Do 1902 roku huta wytwarzała wyłącznie szkło dmuchane, później rozpoczęła produkcję wyrobów ze szkła prasowanego. Produktami huty była galanteria szklana oraz szkło do lamp naftowych i gazowych. Z powodu kryzysu w 1935 roku huta wstrzymała produkcję. Ponowne jej uruchomienie miało miejsce podczas II wojny światowej, a jej wyroby przeznaczone były wyłącznie na cele wojskowe. Po wyzwoleniu tych terenów produkcja w zakładzie ruszyła w marcu 1945 roku. Do 1949 roku zakład pozostawał pod Tymczasowym Zarządem Państwowym, wówczas został przekształcony w przedsiębiorstwo państwowe. Od 1959 roku zakład funkcjonował jako Ząbkowicka Huta Szkła Gospodarczego – Przedsiębiorstwo Państwowe Wyodrębnione, podległe Centralnemu Zarządowi Przemysłu Szklarskiego i Ceramicznego. Rok później nazwę zmieniono na Huta Szkła Gospodarczego Ząbkowice. Głównym asortymentem zakładu były produkty ze szkła ołowiowego, zwane potocznie kryształami, oraz produkty ze szkła prasowanego.

Kartki Walentynkowe

Czas trwania wystawy: 1 lutego 2024 - 29 lutego 2024
Od kilku lat ogromną popularnością cieszą się „Walentynki” – święto zakochanych, przypadające 14 lutego. W tym dniu ludzie obdarzają się drobnymi prezentami i życzeniami, okazując sobie w ten sposób wzajemną sympatię