Grupa Bielszowicka – 60. rocznica powstania

Miło nam poinformować Państwa, że rozpoczęliśmy prace nad projektem „Grupa Bielszowicka – 60. rocznica powstania”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.

projekt8

Celem projektu jest uczczenie pamięci o lokalnych twórcach nieprofesjonalnych z kręgu amatorskiego ruchu plastycznego, osobowościach twórczych takich jak m. in.: Władysław Luciński, Jerzy Sewina, Czesław Chodziuk, Jerzy Sekuła, Juliusz Marcisz, Emil Brzezina czy Marek Idziaszek -   należących do „Grupy Bielszowickiej” -  nieistniejącego już dzisiaj zespołu plastycznego, będącego jednym z ciekawszych  przykładów amatorskich grup, uprawiających samorodną twórczość plastyczną. Aktualnie prowadzimy szereg spotkań, ciekawych rozmów, wywiadów z artystami, kolekcjonerami i depozytariuszami pamięci o Grupie Bielszowickiej. Wszystkie cenne rozmowy zarejestrowane zostaną i ujęte w filmie oraz wydawnictwie poświęconym pamięci bielszowickich artystów. Zwieńczeniem projektu będzie ekspozycja, prezentująca dorobek twórczy członków Grupy, której wernisaż zaplanowany jest na 16 września br.