Grupa Bielszowicka 60.rocznica powstania - FILM

Grupa bielszowicka to nieformalna nazwa środowiska artystycznego powstałego sześć dekad temu przy Zakładowym Domu Kultury KWK „Bielszowice”. Jej założycielami i pierwszymi członkami byli nauczyciele rudzkich szkół oraz pracownicy kopalni „Bielszowice”, a wśród nich: Władysław Luciński, Józef Niemiec, Jerzy Harazim, Jan Janiga, Antoni Adamski i Tadeusz Borecki. Opiekunem zespołu został dyrektor ZDK – Stefan Świtała. Początkowo niewielki krąg pasjonatów sztuk plastycznych szybko znajdował nowych zainteresowanych i grono stopniowo się powiększało. Szacuje się, że progi bielszowickiej pracowni przekroczyło ponad 100 twórców.

Grupa Bielszowice-plakat

Przez cały okres działania grupy instruktorem i kierownikiem zespołu był Władysław Luciński, którego rola dla dalszego rozwoju amatorskiej działalności plastycznej była nieoceniona. Dzięki jego zdolnościom organizacyjnym, entuzjazmowi i ogromnemu zaangażowaniu zespół bielszowickich plastyków stał się jedną z najaktywniejszych grup działających w regionie. W bielszowickim zespole, pod skrzydłami Lucińskiego, swoje predyspozycje plastyczne rozwinęło wielu twórców, wśród nich m.in. Jerzy Sewina,  Czesław Chodziuk, Jerzy Sekuła czy Marek Idziaszek.
60-tą rocznicę powstania grupy upamiętniono muzealną wystawą, na której można zobaczyć obrazy, grafiki, rzeźby oraz modele z zapałek. Dzieła autorstwa dwudziestu członków Grupy Bielszowickiej. Dziełom plastycznym towarzyszą biogramy artystów oraz fotografie archiwalne, ukazujące działalność bielszowickiego zespołu. Wystawa prezentowana będzie w rudzkim muzeum od 16 września do 17 października br. Wystawie towarzyszy film dokumentalny autorstwa Michała Szalasta, zrealizowany w ramach projektu "Grupa Bielszowicka – 60. Rocznica powstania", do obejrzenia, którego zapraszamy.

Projektu przygotowany przez Muzeum Miejskie im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024. Jego celem jest uczczenie pamięci o lokalnych twórcach nieprofesjonalnych z kręgu amatorskiego ruchu plastycznego.

Prezentowane dzieła twórców z Grupy Bielszowickiej oraz fotografie artystów pochodzą ze zbiorów:

Muzeum Śląskiego w Katowicach
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu