Tomasz Nocoń autor książki z wykształcenia magister teologii, urodził sie w Rudzie Śląskiej. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Rudzie Śląskiej. Po zdanej maturze podjął studia wyższe na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, które ukończył w 2022 r. Obronił wówczas pracę magisterską pt. „Życie i posługa kapłańska Franciszka Strzyża (1876–1942)” napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Henryka Olszara.
Jego praca dyplomowa zdobyła szereg nagród: I nagroda w III. edycji konkursu na najciekawsze prace magisterskie i doktorskie związane z historią ruchu narodowego i katolicyzmu społecznego w Polsce organizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego; wyróżnienie w XV. edycji konkursu im. Władysława Pobóg Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej i Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk; wyróżnienie w VI. edycji konkursu im. Ks. Franciszka Sawickiego na najlepszą pracę magisterską z zakresu teologii oraz nauk o rodzinie organizowanym przez Fundację Pro Futuro Theologiae oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz wyróżnienie w XXXII. edycji konkursu im. Jana i Wojciecha Wawrzynków na najlepszą pracę magisterską obronioną w 2022 r. poświęconą dziejom politycznym, kulturze i problemom społecznym Śląska organizowanym przez Instytut Śląski w Opolu.
24 lipca 2023 r. został odznaczony tytułem „Rycerza Pokoju” – tytułem honorowym nadawanym przez burmistrza Asyżu we Włoszech za pielęgnowanie i propagowanie historii Kościoła.
W 2023 r. rozpoczął kolejne badania naukowe z zakresu historii Kościoła na Śląsku w ramach Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Na co dzień pracuje zawodowo jako redaktor w redakcji tygodnika „Gość Niedzielny".
Na spotkanie autorskie zapraszamy 9 kwietnia br. o godzinie 17:30.