Tekst:
Kontrast:
Zebranie w muzeum

XXIV Konkurs Śląska Szopka Bożonarodzeniowa

Ogłoszenie wyników XXIV edycji konkursu Śląska Szopka Bożonarodzeniowa.

plakat_podgląd_poprawiony

Wernisaż wystawy uświetnił występ grupy teatralnej Dyskusyjnego Klubu Seniora przy Teatrze Impresaryjnym w Rudzie Śląskiej. Aktorzy przedstawili krótkie lecz niezwykle symboliczne i wzruszające jasełka. Dziękujemy!
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 65 wykonanych rozmaitymi technikami i przy użyciu najrozmaitszych materiałów stajenek. 
Po obejrzeniu szopek jury postanowiło zakwalifikować do konkursu wszystkie zgłoszone prace. Poziom większości prac jest bardzo wysoki, dominuje różnorodność tworzyw i materiałów. Sporo prac wykonanych jest starannie, czasem bardzo precyzyjnie z dbałością o szczegóły. Niektóre szopki zawierają elementy nawiązujące do regionu a także do śląskich tradycji. Uczestnicy konkursu zaskakują pomysłowością i kreatywnością. Jury w trakcie przyznawania nagród zwróciło uwagę na wiele ciekawych prac, m.in. wyróżnia się praca wykonana przez rodzinę Nowaków. Wykonali oni szopkę w formie książki – Biblii Hanysa, gdzie opowieść o Bożym Narodzeniu została zaprezentowana po śląsku. 
Jury bardzo cieszy fakt, że w konkursie chętnie uczestniczą rodziny. W tym roku jedna uczennica zgłosiła szopkę w kategorii szkół ponadpodstawowych. Mamy nadzieję, że to dobry znak na kolejne edycje. 
W tegorocznej edycji prace rozpatrywane były w 6 grupach wiekowych:
- I grupa do 6 lat – zgłoszono 10 prac wykonanych przez, 15 uczestników 
- II grupa uczniowie klas I – III 14 szopek wykonanych przez 18 uczestników
- III grupa uczniowie klas IV – V  zgłoszono 16 prac wykonanych przez  21 uczestników
- IV grupa uczniowie klas VI – VIII  zgłoszono 7 prac wykonanych przez 10 uczestników
- V grupa uczniowie szkół ponadpodstawowych – 1 przez 1 uczennice 
- VI grupa szopka rodzina zgłoszono 17 prac wykonanych przez rodziny
Na pokonkursowej wystawie zaprezentowano wszystkie zgłoszone do konkursu szopki. 
W tej edycji konkursu nagrodzono 30 szopek wykonanych przez 36 wykonawców  i siedem rodzin. 
Jury i organizatorzy serdecznie gratulują Laureatom oraz dziękują wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie, jednocześnie zachęcają do udziału w kolejnej jubileuszowej edycji w następnym roku szkolnym.
Przypominamy, że od kilku lat każdy zwiedzający ma prawo zagłosować na wybraną przez siebie szopkę. Osobie, która otrzyma największą liczbę głosów wręczona zostanie nagroda publiczności. Ekspozycję szopek można oglądać do 4 lutego 2024 roku.

Zobacz inne wpisy