Do XXV jubileuszowej edycji konkursu na Śląską Szopkę Bożonarodzeniową zgłoszono 60 szopek wykonanych przez wychowanków z Miejskiego Przedszkola nr 20, z 9 szkół podstawowych (nr. 1, 6, 7, 20, 21, 24, 28, 30, 41 i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2) oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Rudzie Śląskiej i Osiedlowego Domu Kultury Neptun.
Po obejrzeniu szopek jury postanowiło zakwalifikować do konkursu wszystkie zgłoszone prace. Poziom większości prac jest bardzo wysoki, dominuje różnorodność tworzyw i materiałów. Sporo prac wykonanych jest starannie, czasem bardzo precyzyjnie z dbałością o szczegóły. Niektóre szopki zawierają elementy nawiązujące do regionu a także do śląskich tradycji. Sąd konkursowy nagrodził 29 śląskich betlyjek, wykonanych przez 37 uczestników i 6 rodzin. Przypominamy, że od kilku lat każdy zwiedzający ma prawo zagłosować na wybraną przez siebie szopkę. Osobie, która otrzyma największą liczbę głosów wręczona zostanie 3 lutego nagroda publiczności. Ekspozycję szopek można oglądać do 2 lutego 2025.
Pierwszy konkurs na Śląską Szopkę Bożonarodzeniową rudzkie muzeum zorganizowało w styczniu 1997. Złożono wówczas 131 prac. Najwięcej szopek bo aż 213 brało udział w III edycji konkursu w 1999 roku. Najmniej szopek bo zaledwie 35 można było podziwiać w XXII edycji konkursu w 2021 roku, kiedy dotknęła nas pandemia korona wirusa. Średnio prawie 20 szopek podczas każdej edycji było nagradzanych. W X edycji konkursu po raz pierwszy oceniano betlyjki w kategorii szopka rodzinna. Przez te wszystkie lata pojawiały się szopki wykonane z przeróżnych materiałów i tworzyw: m.in. z drewna, gipsu, ceramiki, drutu, szyszek, kasztanów, kory, mydła, guzików, włóczki. Wykorzystywano również artkuły spożywcze: makaron, cukierki, orzechy, piernik, chleb. Podziw wzbudzała pomysłowość i symbolika szopek, które zawierały w sobie konkretne przesłanie. Szopka wykonana z reklam marketów – mówiąca o komercyjnym podejściu do świąt, szopka w formie telewizora, szopka w kształcie kuli ziemskiej czy też szopka umieszczona na śląskim podwórku lub chodniku górniczym. We wszystkich edycjach konkursu zgłoszono 2811 betlyjek wykonanych przez 2910 osób i 167 rodzin. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Wystawę pokonkursową chętnie zwiedzają nie tylko rudzianie, i mieszkańcy z sąsiednich miast ale także z odległych miejscowości.
W tym jubileuszowym roku jeszcze raz pragniemy złożyć wyrazy uznania i wdzięczności wszystkim, którzy do tej pory brali udział w naszym konkursie oraz tym, którzy ich wspierali: rodzicom, nauczycielom i opiekunom. To dzięki Wam możemy cieszyć się tym pięknym jubileuszem. Mamy też nadzieję, że dzięki naszemu konkursowi a waszej pomysłowości, ciągłej chęci zapałowi tworzenia tych cudownych szopek, piękny zwyczaj strojenia betlyjek w Rudzie Śląskiej będzie nadal kultywowany.
Galeria:
<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpermalink.php%3Fstory_fbid%3Dpfbid02FfgXTYLmcMgoD5Y6uFztDRnEiudThbSHDqRNdGVsDja9Z3idu9Eyg1P8A71TBRRGl%26id%3D100063526312568&show_text=true&width=500" width="500" height="793" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share"></iframe>