Tekst:
Kontrast:
DSC_0497

"Zielone muzeum - czyli etnołogródek na placu" - cd.

Prace wiosenne związane z aranżacją muzealnego ogrodu ruszyły na dobre! Na początku marca rozpoczęliśmy tworzenie boksów ogrodowych i drewnianych skrzyń (częściowo z recyklingu, m.in. ze starych drewnianych gablot muzealnych), które docelowo wypełnią się kwiatami, warzywami i ziołami.

5

Pierwsze wysiewy miały miejsce w połowie marca i kontynuowane są w kwietniu. Już widać pierwsze efekty. Zazieleniło się na grządkach warzywnych, pod płotem krzewy owocowe puszczają pąki, a rozsady, które musieliśmy zabezpieczyć przed marcowym mrozem, zielenią się na parapetach muzealnych okien. Muzealnicy penetrują pobliskie centra ogrodnicze oraz własne ogrody w poszukiwaniu atrakcyjnych sadzonek. Coraz częściej przyjaciele muzeum przynoszą nam prezenty: kwiaty, warzywa oraz zioła, które od razu, nawet sami, sadzą na grządkach. Współpracujemy z uczniami z klasy ogrodników z Zespołu Szkół nr 7 w Rudzie Śląskiej, którzy pod bacznym okiem swojej nauczycielki Pani Małgorzaty Grabowskiej-Breguły czynnie upiększają naszą zieloną przestrzeń.

    Przypominamy, że od października 2022 roku  realizujemy projekt „Zielone muzeum – czyli etnołogródek na placu” w ramach V edycji programu „Moje miejsce na ziemi”, organizowanego przez Fundację Orlen. Celem projektu jest stworzenie ogrodu muzealnego – zielonej strefy na terenie  zaplecza muzeum, przy tylnym wejściu od strony boiska szkolnego I Liceum Ogólnokształcącego. Utworzenie muzealnej „strefy zielonej” to pomysł, będący połączeniem tradycji dawnych przydomowych ogródków oraz nowoczesnej roli miejskich ogrodów społecznych. Ważną rolą projektu będzie połączenie celów: edukacyjnego, proekologicznego, kulturalnego i społecznego. 



 

Galeria

Zobacz inne wpisy