Tekst:
Kontrast:
Zebranie w muzeum

XXIV Śląska Szopka Bożonarodzeniowa

Opublikowano: 2 stycznia 2024

21 grudnia odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej. Wystawa czasowa dostępna do 4 lutego 2024

Otwarcie uświetnił występ grupy teatralnej Dyskusyjnego Klubu Seniora przy Teatrze Impresaryjnym w Rudzie Śląskiej. Aktorzy przedstawili krótkie lecz niezwykle symboliczne i wzruszające jasełka. Dziękujemy!

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 65 wykonanych rozmaitymi technikami i przy użyciu najrozmaitszych materiałów stajenek.

Po obejrzeniu szopek jury postanowiło zakwalifikować do konkursu wszystkie zgłoszone prace. Poziom większości prac jest bardzo wysoki, dominuje różnorodność tworzyw i materiałów. Sporo prac wykonanych jest starannie, czasem bardzo precyzyjnie z dbałością o szczegóły. Niektóre szopki zawierają elementy nawiązujące do regionu a także do śląskich tradycji. Uczestnicy konkursu zaskakują pomysłowością i kreatywnością. Jury w trakcie przyznawania nagród zwróciło uwagę na wiele ciekawych prac, m.in. wyróżnia się praca wykonana przez rodzinę Nowaków. Wykonali oni szopkę w formie książki – Biblii Hanysa, gdzie opowieść o Bożym Narodzeniu została zaprezentowana po śląsku.

Jury bardzo cieszy fakt, że w konkursie chętnie uczestniczą rodziny. W tym roku jedna uczennica zgłosiła szopkę w kategorii szkół ponadpodstawowych. Mamy nadzieję, że to dobry znak na kolejne edycje.

W tegorocznej edycji prace rozpatrywane były w 6 grupach wiekowych:

- I grupa do 6 lat – zgłoszono 10 prac wykonanych przez, 15 uczestników

- II grupa uczniowie klas I – III 14 szopek wykonanych przez 18 uczestników

- III grupa uczniowie klas IV – V zgłoszono 16 prac wykonanych przez 21 uczestników

- IV grupa uczniowie klas VI – VIII zgłoszono 7 prac wykonanych przez 10 uczestników

- V grupa uczniowie szkół ponadpodstawowych – 1 przez 1 uczennice

- VI grupa szopka rodzina zgłoszono 17 prac wykonanych przez rodziny

Na pokonkursowej wystawie zaprezentowano wszystkie zgłoszone do konkursu szopki.

W tej edycji konkursu nagrodzono 30 szopek wykonanych przez 36 wykonawców i siedem rodzin.

Jury i organizatorzy serdecznie gratulują Laureatom oraz dziękują wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie, jednocześnie zachęcają do udziału w kolejnej jubileuszowej edycji w następnym roku szkolnym.

Przypominamy, że od kilku lat każdy zwiedzający ma prawo zagłosować na wybraną przez siebie szopkę. Osobie, która otrzyma największą liczbę głosów wręczona zostanie nagroda publiczności.