Tekst:
Kontrast:
Zebranie w muzeum

Album ze zdjęciami

Opublikowano: 6 czerwca 2023

Wśród pozyskanych do zbiorów muzealnych eksponatów jest album zawierający zdjęcia, które mogą stanowić ilustrację losów części górnośląskiej młodzieży w okresie II wojny światowej.

Wielu młodych mężczyzn ze względu na wiek nie brała udziału w początkowej fazie II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku. Po wcieleniu polskiej części Górnego Śląska do Niemiec cześć z nich została jednak zmobilizowana do RAD (Reichsarbeitsdienst), formacji stanowiącej siłę pomocniczą Wehrmachtu wykorzystywaną między innymi do budowy umocnień, także linii kolejowych. W albumie są zdjęcia ludzi w mundurach tej formacji z 1943 roku.

W 1944 roku Bernard Maksym (darczyńca albumu), będąc żołnierzem Wehrmachtu, znalazł się na Półwyspie Apenińskim i tam dostał się do niewoli. Jako Polak zgłosił się dobrowolnie do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i od października 1944 roku służył w 3 Dywizji Strzelców Karpackich (DSK). Ponieważ dowództwo polskie i sam gen. Władysław Anders dbali o poziom wykształcenia żołnierzy, Maksym został uczniem Gimnazjum i Liceum 3 DSK. Szkoła mieściła się w miasteczku Amandola. Kursy gimnazjalne i licealne uruchomiono w styczniu 1945 roku, początkowo w miasteczku Bagno di Romano, kiedy dywizja stacjonowała w prowincji Romano. Na zdjęciach widać uczestników III kursu, którzy rozpoczęli naukę 30 lipca 1946 roku w klasie o profilu matematyczno-fizycznym w Amandoli.

Właśnie te zdjęcia prezentujemy w ramach „eksponatu miesiąca”. Miasteczko Amandola jest położone u stóp wyniosłych Gór Sybillińskich w regionie Marche w środkowych Włoszech.
Na zdjęciach widać malowniczą panoramę miasteczka w otoczeniu gór.
Na jednym z nich można rozpoznać do dziś istniejący kościół św. Augustyna z XV wieku, na innym – romańsko-gotycki most z XIII wieku na rzece Tenna. Przeważnie jednak zdjęcia ukazują młodzieńców, którzy bądź radośnie opuszczają mury szkolne, bądź wypoczywają, relaksują się na wolnym powietrzu i pozują do zdjęć.