Tekst:
Kontrast:
Zebranie w muzeum

Obraz o tematy religijnej

Opublikowano: 30 września 2024

Eksponatem miesiąca jest obraz o tematy religijnej, upamiętniający hojność ofiarodawców na rzecz kościoła parafialnego w Halembie. Przy jego powstaniu wykorzystano fragment litografii z wyciętym wizerunkiem Jezusa Chrystus – Święte Serce Jezusa. Obrazek przyklejono do tekturowego podłoża stanowiącego tzw. kanwę, czyli regularnie podziurkowany podkład ułatwiający haftowanie i wyszywanie.

Właśnie techniką haftowania wykonany jest napis wypełniający obraz: W Serca Twego słodkiej ranie wszystko mamy dobry Panie. W dolnej części, po lewej stronie umieszczono dwuobrazkową fotografię przedstawiającą kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej w Halembie, w którego podstawie umieszczono owalne zdjęcie portretowe ks. Pawła Lexa. Pod zdjęciem widnieje formuła: Z podziękowaniem za łaskawie udzieloną jałmużnę ofiaruje Halemba G.S. …… 1908 rok …  proboszcz.

Kościół pw. Matki Boskiej Różańcowej wybudowano w latach 1889–1890, a poświęcono we wrześniu 1890 roku. W 1903 roku utworzono w Halembie kurację. Kuracja, decyzją biskupa diecezjalnego, stanowiła duszpasterską jednostkę administracyjnych Kościoła katolickiego. Zwyczajowo, po uzyskaniu odpowiednich warunków ekonomicznych, kuracja była przekształcana w parafię. Kościół erygowano na prawach parafii 1 stycznia 1907 roku. Widoczny na zdjęciu ksiądz Paweł Lex został kuratusem kościoła w 1903 roku, potem zaś pełnił godność proboszcza. Zadbał w tym czasie o budowę probostwa i zapewnienie kościołowi godnego wyposażenia. Był zaangażowany w działalność Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, uczestniczył w I i III powstaniu śląskim. W okresie międzywojennych był zaangażowany w działalność Polskiego Czerwonego Krzyża oraz w tworzenie organizacji sportowych. Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi, Orderem Polonia Restituta i odznaczeniem papieskim Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża). Zmarł 3 listopada1937 roku w Halembie.

Pamiątkę pozyskano drogą darowizny od mieszkanki Halemby.