OSP Ruda
Ciekawym nabytkiem, pozyskanym przez muzeum w ostatnim czasie, jest zdjęcie pamiątkowe grupy strażaków, członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie (fot. 1). Fotografia, choć nie datowana, wykonana została w okresie międzywojennym, po 1922 roku, o czym świadczy kilka elementów zawartych na samej fotografii.
Wykonawcą zdjęcia był znany niemiecki fotografik Max Steckel, który nazwę atelier, w polskiej pisowni, umieścił w lewym dolnym narożniku. Zdjęcie wykonano na tle budynku remizy, zlokalizowanego w sąsiedztwie szybu Franciszek w Rudzie. Na drabinie pojazdu strażackiego widnieje napis w języku polskim: Ochotnicza Straż Pożarna Ruda, a kierowca ma czapkę z polskim orzełkiem. Strażacy ubrani są w mundury wzorowane na górniczych kurtkach mundurowych (podobne nosili strażacy na terenie Niemic, w tym również strażacy z Nowego Bytonia). W centrum dolnego rzędu siedzi dowódca w hełmie z orłem (sokołem), na piersi ptaka widniał skrót OS, Straż Ogniowa. Widoczny dyplom wydrukowany jest również w języku polskim, niestety, tylko może domyślać się jego treści. Być może jest to 1927 rok, w którym przypadała 30. rocznica istnienia organizacji.
W zbiorach muzeum posiadamy pocztówkę upamiętniającą 25. rocznicę istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie (fot. 2), organizacja powstała w 1897 roku. Awers ukazuje sikawkę gaśniczą i czterech strażaków, wśród nich Feldwebel Kusch, związany z jednostką przez wiele lat