Świadectwo ukończenia szkoły
W tym miesiącu uzupełniamy wiedzę osób śledzących naszą internetową stronę muzealną i zakładkę „Eksponat miesiąca” o wiadomości związane z eksponatem przedstawionym w sierpniu br. Chodzi mianowicie o Szkołę Górniczą w Tarnowskich Górach. Wówczas przedstawiliśmy jej krótką historię (zainteresowanych odsyłamy do archiwum zakładki), a dziś chcemy państwa zainteresować świadectwem ukończenia tejże szkoły jednego z jej absolwentów.
Świadectwo należało do Franciszka Sobczyka, ucznia z rocznika 1925–1928. Pozwala zapoznać się z pełną listę przedmiotów nauczanych w ówczesnej szkole górniczej. Jak obszerny był zakres tematyki, którą musiał przyswoić każdy uczeń podczas trzech lat nauki, możemy prześledzić czytając drugą stronę dokumentu. Wykaz zawiera zarówno przedmioty z dziedziny prawodawstwa zawodowego, jak i z historii. Aż 7 przedmiotów związanych było z rysunkiem (dziś powiedzielibyśmy technicznym), m.in. rysunek z maszynoznawstwa. Uczniowie musieli przyswoić sobie również wiedzę teoretyczną z mineralogii, geologii, miernictwa, chemii i fizyki. Nie pomijano także kształcenia w zakresie języka polskiego i kaligrafii. Na świadectwie widnieją 33 pozycje klasyfikowane jako przedmioty obowiązkowe oraz 3 dotyczące oceny zachowania, pilności i ogólnych postępów w nauce. Świadectwo było wydawane na specjalnym papierze z inicjałami G.Z.P.G.H. Z.z. w K. (Górnośląski Związek Przemysłowców Górniczo-Hutniczych w Katowicach). Na świadectwie widnieją pieczątki: Komisarza Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach oraz Dyrektora Szkoły Górniczej w Tarnowskich Górach. Najistotniejszą informacją dla absolwenta była umieszczona na świadectwie adnotacja:
„Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach uznaje niniejszym Sobczyka Franciszka do pełnienia obowiązków urzędnika w szczególności zaś sztygara pod ziemią i na powierzchni jako technicznie i administracyjnie uzdolnionego”.