Tekst:
Kontrast:
Zebranie w muzeum

Zdjęcie uczniów szkoły górniczej

Opublikowano: 2 kwietnia 2024

Eksponatem, który wpisuje się w historię górniczego w szczególności zaś szkolnictwa zawodowego jest fotografia ostatnio pozyskana przez muzeum drogą darowizny. Co ciekawe darczyńca pochodzi z Rudy, choć obecnie zamieszkuje w Kanadzie.

Na zdjęciu widać  absolwentów Szkoły Górniczej rocznik 1917-1919 w Dąbrowie Cieszyńskiej. W tle widoczny jest budynek szkoły wraz z szyldem placówki w języku polskim i niemieckim. Szkoła powstał dzięki staraniom społeczności polskiej zamieszkującej tereny Cesarstwa Austro -Węgierskiego w szczególności zaś mieszkańców obszaru  Śląska Cieszyńskiego. Placówka zapoczątkowała swoja działalność w 1907 roku i mimo trudności finansowo administracyjnych prowadziła nauczanie do 1920 roku. Wykształcenie tu uzyskane miało uprawniać do zatrudnienia na stanowiskach służb dozoru kopalnianego. Wykłady było prowadzone w języku polskim i ten język    obowiązywał  w szkole jako urzędowy. Szkoła dawała szansę zdobycia wykształcenia Polakom. Skorzystali z tej okazji zarówno okoliczni mieszkańcy jak i przybysze z Małopolski i Górnego Śląska. Jej absolwenci obok uczniów szkół górniczych w Tarnowskich Górach, Wieliczce i Katowicach tworzyli polski kadry w przemyśle górniczym. Do absolwentów szkoły w Dąbrowie Cieszyńskiej należał Kazimierz Banaś inspektor

kopalń „Zabrze—Wschód", „Bielszowice" i „Makoszowy".

Budynek szkoły w Doubravie (czeska nazwa miejscowości) nadal istnieje, mieści się w nim szkoła podstawowa .Miejscowość położona jest na terytorium Czech .