Świadectwo ukończenia szkoły

Czas trwania wystawy: 1 października 2023 - 31 października 2023
W tym miesiącu uzupełniamy wiedzę osób śledzących naszą internetową stronę muzealną i zakładkę „Eksponat miesiąca” o wiadomości związane z eksponatem przedstawionym w sierpniu br. Chodzi mianowicie o Szkołę Górniczą w Tarnowskich Górach. Wówczas przedstawiliśmy jej krótką historię (zainteresowanych odsyłamy do archiwum zakładki), a dziś chcemy państwa zainteresować świadectwem ukończenia tejże szkoły jednego z jej absolwentów.

Byfyj

Czas trwania wystawy: 1 września 2023 - 30 września 2023
W każdym domu na Górnym Śląsku najważniejszym miejscem była kuchnia. To w niej toczyło się całe życie rodzinne, sąsiedzkie i towarzyskie.

Zdjęcia pamiątkowe

Czas trwania wystawy: 1 sierpnia 2023 - 31 sierpnia 2023
W lipcu Dział Historii pozyskał dwa ciekawe zdjęcia przedstawiające uczniów szkoły górniczej w Tarnowskich Górach. To typowe zdjęcia pamiątkowe, jakie wykonuje się na zakończenie nauki danego rocznika absolwentów. Zrobione zostały w latach 1926 i 1928 i przedstawiają uczniów wraz z gronem pedagogicznym.

Lalka celuloidowa (MMRŚL/Et/3849)

Czas trwania wystawy: 1 lipca 2023 - 31 lipca 2023
Kontynuujemy temat dotyczący aktualnej wystawy czasowej „Lalki i miśki z Dworca Dobrych Myśli…” i przedstawiamy kolejny eksponat miesiąca. W lipcu jest nim lalka celuloidowa (MMRŚL/Et/3849) sygnowana przez wytwórnię zabawek Adama Szrajera z Kalisza. To tzw. „lalka śpiąca” wyposażona w mechanizm zamykania oczu. Z tyłu głowy lalki znajduje się sygnatura w postaci odwróconego trójkąta z wpisanymi literami A.S.K. – co stanowi skrót od imienia i nazwiska właściciela fabryki zabawek oraz miasta Kalisza, który w latach międzywojennych pełnił rolę ważnego centrum zabawkarskiego. Sygnatura stosowana była przez wytwórnię po 1929 roku, lalka jest więc datowana na ten czas.

Album ze zdjęciami

Czas trwania wystawy: 1 czerwca 2023 - 30 czerwca 2023
Wśród pozyskanych do zbiorów muzealnych eksponatów jest album zawierający zdjęcia, które mogą stanowić ilustrację losów części górnośląskiej młodzieży w okresie II wojny światowej.