Juliusz Marcisz „Noc noworoczna 1975”

Czas trwania wystawy: 2 stycznia 2024 - 31 stycznia 2024
Nowy rok 2024 rozpoczynamy prezentacją obrazu autorstwa Juliusza Marcisza zatytułowanego „Noc noworoczna 1975” (MMRŚL/Et/760). Dzieło pochodzi z kolekcji amatorskiej twórczości plastycznej Muzeum i jest jednym z 12 obrazów Juliusza Marcisza, nestora nieprofesjonalnego malarstwa w Rudzie Śląskiej.

Zdjęcia - KWK Bielszowice

Czas trwania wystawy: 1 grudnia 2023 - 31 grudnia 2023
Wśród pozyskanych ostatnio przez muzeum eksponatów znalazły się dwa ciekawe zdjęcia, ilustrujące historię górnictwa w Rudzie Śląskiej, konkretnie na obszarze Bielszowic. Od 1922 roku kopalnia „Bielszowice” znalazła się w zarządzie polsko-francuskiej spółki „Skarboferm”, która zajmowała się dzierżawną państwowych kopalń na Górnym Śląsku. Dyrektorem kopalni „Bielszowice” został wówczas Wiktor Strzeszewski (1888–1973). Widzimy go na zdjęciu siedzącego przy biurku podczas pracy w swoim gabinecie. Na drugim zdjęciu dostrzegamy dyrektora Strzeszewskiego w towarzystwie przedstawicieli zarządu, dozoru i załogi kopalni „Bielszowice” w pomieszczeniu cechowni kopalni „Bielszowice” podczas świętowania Barbórki w 1931 roku. Warto tej postaci poświecić uwagę ze względu na ciekawy życiorys.

Toaletka

Czas trwania wystawy: 1 listopada 2023 - 30 listopada 2023
Toaletka z marmurowym blatem, wpisana pod numerem inwentarzowym MMRŚl/Et/40, pochodząca z okresu międzywojennego, z mieszkania w Bielszowicach (dzisiejsza dzielnica Rudy Śląskiej).

Świadectwo ukończenia szkoły

Czas trwania wystawy: 1 października 2023 - 31 października 2023
W tym miesiącu uzupełniamy wiedzę osób śledzących naszą internetową stronę muzealną i zakładkę „Eksponat miesiąca” o wiadomości związane z eksponatem przedstawionym w sierpniu br. Chodzi mianowicie o Szkołę Górniczą w Tarnowskich Górach. Wówczas przedstawiliśmy jej krótką historię (zainteresowanych odsyłamy do archiwum zakładki), a dziś chcemy państwa zainteresować świadectwem ukończenia tejże szkoły jednego z jej absolwentów.

Byfyj

Czas trwania wystawy: 1 września 2023 - 30 września 2023
W każdym domu na Górnym Śląsku najważniejszym miejscem była kuchnia. To w niej toczyło się całe życie rodzinne, sąsiedzkie i towarzyskie.