Album ze zdjęciami

Czas trwania wystawy: 1 czerwca 2023 - 30 czerwca 2023
Wśród pozyskanych do zbiorów muzealnych eksponatów jest album zawierający zdjęcia, które mogą stanowić ilustrację losów części górnośląskiej młodzieży w okresie II wojny światowej.

Miś

Czas trwania wystawy: 1 maja 2023 - 31 maja 2023
Prezentowany pluszowy i wypchany trocinami miś pochodzi z lat 50. XX wieku.

Ks. Teodor Franciszek Makiela

Czas trwania wystawy: 1 kwietnia 2023 - 30 kwietnia 2023
Do wyjątkowo interesującego nabytku muzealnego pozyskanego w 2023 roku należy album związany z postacią księdza Teodora Makieli.

Obraz "Barbara z ER", autorstwa Władysława Lucińskiego (MMRŚL/Et/2170).

Czas trwania wystawy: 1 marca 2023 - 31 marca 2023
Kompozycja obrazu centralna, przedstawia postać św. Barbary, utrzymanej w odcieniach żółci i zieleni, z akcentem czerwieni i oranżu. Sylwetka św. Barbary, a także aureola, otaczająca głowę, wypełniona drobnymi postaciami "ludzikami". Tło obrazu podzielone na dwie części: dolna stanowi obiekt architektoniczny z rytmicznie rozmieszczonymi oknami, górna część to szafirowe niebo. Obie części wypełnione, gęsto rozmieszczonymi ludzikami.

Pałasz kawaleryjski

Czas trwania wystawy: 1 lutego 2023 - 28 lutego 2023
To jednoręczna sieczno-kolna broń biała...